Michalici jak ZHR

Nasza chorągiew zdobywa patrona jakim jest Święty Michał Archanioł, aby praca i poznawanie księcia zastępów anielskich nie skończyła się na prezentacji postaci tego świętego na zbiórce i odmawianiu modlitwy, postanowiliśmy zrobić krok dalej. Aby uczcić to wydarzenie i dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym patronie od ludzi, którzy na co dzień mają z nim do czynienia, postanowiliśmy całym ZZ udać się do miejsca gdzie szczególnie się go wspomina. Wybraliśmy się do parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Warszawskim Bemowie.

Wyjazd miał charakter pielgrzymkowy nie zabrakło wspólnej i indywidualnej modlitwy, wysłuchaliśmy konferencji nt „Bunt Lucyfera oraz jak zło zostało pokonane miłością” autorstwa ks. Andrzeja Trojanowskiego, wizję papieża Leona XIII, uczyliśmy się rozważać teksty Pisma Świętego dotyczące zdobywanego patrona oraz poznaliśmy działalność michalitów.

Miejsce to sprawiające wrażenie typowej miejskiej parafii, po przyjrzeniu się mu nieco bliżej jest bardzo niezwykłe. Michalici czyli księża lub bracia zakonni zgromadzenia św. Michała Archanioła opiekują się tym przybytkiem  wg zasad, które ich zakon przyjął w momencie powstania, jak również pełnią rolę księży diecezjalnych. Sami rozwijają się na 3 płaszczyznach: duchowej, intelektualnej i fizycznej.  Ich posługa to wychowanie biednych i osieroconych dzieci i młodzieży, duszpasterstwo ze szczególnym uwzględnieniem ludzi materialnie i religijnie zaniedbanych. Realizacja tych dzieł apostolskich odbywa się w bogato przygotowanych obiektach. Posiadają kościół główny, kapicę Matki Bożej, kaplicę Aniołów, kaplicę adoracji, oraz ośrodek Michael. Posługa tych księży zakonnych podobnie jak w ZHR polega na rozwijaniu pasji młodych ludzi, wychowywaniu ich, rzucaniu im wyzwań oraz dbanie o rozwój duchowy, fizyczny i intelektualny. Stronią również od alkoholu i swoim życiem pokazują, że można żyć bez używek. Dodatkowo opiekują się przyparafialnymi wspólnotami dla świeckich. Można wyliczyć tu m.in.: bractwo św. Michała, Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Świętym, oddział Caritas, Ministranci, klub piłkarski Uskrzydleni.

Kościół jak i całe osiedle powstało nie tak dawno, bo w 82r. Zbudowane zostały na płycie lotniska wojskowego, a budynek świątyni przypomina wznoszący się samolot. Na jego ogonie nad głównym wejściem umiejscowiona jest figura św. Michała z mieczem i tarczą jako symbol walki ze złem. W środku piękny ołtarz Matki Boskiej Królowej Aniołów z aniołami, kilka kapliczek w nawach bocznych m in. św Faustyny, św. Michała (wraz z atrybutami i demonem na łańcuchu), oraz założyciela zakonu michalitów bł. Bronisława Markiewicza. W podziemiach kościoła znajduje się wspomniany już ośrodek Michael. Możemy tam znaleźć nie tylko dom dziennego pobytu czy świetlicę, ale i ściankę wspinaczkową, siłownię, studio nagrań muzycznych, zajęcia zapaśnicze, ceramiczne, muzyczne, pedagogiczne, bibliotekę. Podmioty te stanowią doskonałe narzędzia do pracy z młodzieżą.

Z nieba pomaga im w tym nie tylko Matka Boża czy święty Michał Archanioł, ale również ich założyciel i patron bł. Bronisław Markiewicz. Postać  bardzo interesująca posiadająca relację z św. Michałem Archaniołem. Założył zakon Jego imienia, a że był salezjaninem i uczniem św. Jana Bosko czuł silne powołanie do służby zwłaszcza dzieciom. Dzięki temu o michalitach mówi się jako o bratnim zakonie salezjan i posiadają dużo wspólnych cech.

Warto wybrać się do tego miejsca tym bardziej, że michalici są niezwykle otwarci na ludzi, mamy wspólne cele i możemy współpracować oraz wiele moglibyśmy się od nich nauczyć. Wyjazd ten był doskonałą okazją do zdobycia sprawności związanej z patronem naszej chorągwi.

Piotr Płocha