Kuźnia

nr 004/17 – pwd. Patryk Puławski,
nr 005/17 – pwd. Szczepan Wójcik,
nr 006/17 – pwd. Adam Bauer,
nr 007/17 – pwd. Bartosz Sadłowski.

Kurs podharcmistrzowski KUŹNIA rozpoczął się jeszcze w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, ale tworzony był już z myślą o nowopowstałej chorągwi. Sześciu, spośród siedmiu kursantów, to harcerze naszej chorągwi. To doborowe towarzystwo dopełnił Kacper z Ursynowa.
Pierwsza zbiórka kursu poprzedzona była spotkaniem założycielskim instruktorów czterech hufców. Już wtedy zapadła decyzja o utworzeniu nowej chorągwi. Z tą świadomością rozpoczęliśmy kurs pierwszą zbiórką w Ostrołęce. Zajęcia poza gronem komendy (Przemkiem Zyrą, Karolem Płochą i ks. Piotrem Kępą) poprowadził komendant Chorągwi Mazowieckiej – Jan Pastwa.
Mieliśmy też okazję spotkać się z panią psycholog z poradni pedagogiczno-psychologicznej, która opowiedziała o problemach i zagrożeniach dzieci i młodzieży. Podczas sobotniego pobytu w klimatycznym domku w Szkwie pod Ostrołęką mieliśmy okazję spożyć regionalną kolację – każdy z uczestników przywiózł rodzinne lub regionalne dania. Poza regularnymi zajęciami wszyscy zaprezentowali swoje pasje oraz wymienili się doświadczeniem czytelniczym, prezentując swoje ulubione i polecane książki. Zbiórkę kursu zakończyła wizyta w… kuźni. Mieliśmy okazję zobaczyć proces wykuwania podkowy, noża, a także toporka. Po prezentacji sami wzięliśmy się do roboty i przygotowaliśmy pamiątkowe noże.
Druga zbiórka rozpoczęła się w Warszawie. Rozpoczęliśmy wizytą na strzelnicy. Później mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Tomka Skorupskiego czy Mikołaja Sochaja. Szybko jednak przetransportowaliśmy się w góry Świętokrzyskie. Mając w pamięci słowa harcerskich piosenek, wędrowaliśmy po Łysicy i Świętym Krzyżu. W Bazylice na Świętym Krzyżu ks. Piotr odprawił nam Mszę Świętą. Siedząc w klasztornych ławach, mieliśmy okazję donośnie śpiewać pieśni liturgiczne w kameralnej aurze pięknej świątyni. Ojcowie oblaci oprowadzili nas po klasztorze, prezentując historię miejsca, ale też misyjne muzeum. Ostatnim punktem programu było Skarżysko-Kamienna, gdzie dopełniliśmy program kursowy, pracując między innymi nad technikami warsztatowymi.
Trzecia zbiórka odbyła się w Warszawie. Mimo przeciwności, takich jak brak prądu, czy niesprzyjająca deszczowa aura, prowadziliśmy swoją pracę. Wzięliśmy udział w Mszy Świętej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, ucząc się podstawowych łacińskich form liturgicznych. Aby nie zasiedzieć się podczas zajęć korzystaliśmy z warszawskich rowerów miejskich w ramach wycieczki obiadowo-krajoznawczej. Sobotni wieczór spędziliśmy bardzo aktywnie – odwiedziliśmy park trampolin, gdzie przełamywaliśmy lęki i wypociliśmy godziny zajęć.
Zakończenie kursu odbyło się na wieży Bazyliki na Kawęczyńskiej. Wiatr robił wszystko, by nas zdmuchnąć. Stojąc w kręgu, trzymaliśmy się mocno i wspólnie podsumowaliśmy kursowe zmagania. Każdy znalazł coś dla siebie, każdy czegoś się nauczył. W braterskiej atmosferze zakończyliśmy wspólną kursową przygodę.